[ipv6-tf] IPv6 a polskie prawo

Krzysztof Lewandowski kl w x-com.pl
Czw, 18 Mar 2010, 10:42:39 CET


Maciej Łopaciński napisał(a), dnia pięknego 2010-03-18 10:29:
> We wszystkich dyskusjach o IPv6 powtarza się teza o korzyściach płynących z dostępności olbrzymiej liczby adresów IP, z nadawania każdemu abonentowi klasy /64 i o tym że każde urządzenie w domu (ekspres do kawy, lodówka) będą miały własny publiczny adres IP.
> Jak się jednak wydaje, w Polsce nic nie jest proste, a przepisy nie uwzględniają rozwoju technologii. W szczególności przepisy o obowiązkach na rzecz obronności opierają się na liczbie zakończeń sieci posiadających własny adres IP. W IPv4 było to o tyle proste, że każdemu klientowi nadawało się 1 adres IP, a on jeśli w swojej sieci miał kilka urządzeń to na własną rękę robił PAT'a.
> W IPv6 klientowi nadaje się zgodnie z zaleceniami RIPE klasę adresową /64 i klient może mieć dowolnie dużo "zakończeń sieci" posiadających własny publiczny adres IP. W ten sposób operator, który zdecyduje się na nadawanie swoim klientom numeracji z IPv6, znacznie szybciej będzie wchodził na kolejne szczeble ochrony informacji niejawnych określone w rozporządzeniu z 13 września 2005.
> Czy ktoś z Was usiłował analizować to zagadnienie z prawnikiem i do jakich doszedł wniosków?
>
>   
IMHO wystarczy wywalic RA i w koncu sprecyzowac DHCPv6 ;P
Niestety, ra jest stateless i nie ma mozliwosci bezposredniego logowania
co klient dostal: tu masz minus stateless, bo prawo nakazuje
przechowywac te informacje.
A utrzymywanie stateful (dhcp) w prefiksie /64 to chyba baaaaardzo duzo
informacji i gigabajtow ;)




Więcej informacji o liście ipv6-tf